ZA NARAVO OB SAVO
SPLOŠNA NAVODILA ZA UDELEŽENCE
Ko si na interaktivnem zemljevidu izberete enega od 25. odsekov s klikom na zeleno piko na zemljevidu ali v tabeli v zavihku Informacije o odsekih poiščite kontakt do koordinatorja odseka in ga/jo prek e-sporočila povprašajte o tipu akcije (pohod/kolesarjenje) ter ostalih detajlih odseka. Na zborno mesto pridite ob dogovorjeni uri. Po končanem pohodu/kolesarjenju se samostojno organizirajte glede prevoza nazaj na izhodišče.
- Uporabite primerno obutev in ostalo opremo.
- V nahrbtnikih si prinesite malico in pijačo.
- S seboj prinesite vrečo za smeti, v katero boste zbrali ob poti videne odpadke.
- Bodite spoštljivi do kmetov in ne hodite po visoki travi.
- Bodite spoštljivi do rastlin in živali, ki jih vidite ob poti (veliko ptic in sesalcev je ravno v obdobju hranjenja mladičev in so zato še posebej občutljivi)
NASVETI ZA OBNAŠANJE, KI BO POVZROČILO ČIM MANJ ŠKODE OKOLJU
Želimo si, da bo sobotni dogodek organiziran s kar najmanjšim vplivom na okolje, zato smo pripravili nekaj krajših predlogov, ki so vam lahko v pomoč pri načrtovanju udeležbe:
- Prihod na dogodek: Izberite odsek, ki je najbliže vašemu domu in pridite peš, s kolesom ali javnim potniškim prometom.
Če te možnosti ni (ali pa je časovno neprimerna), se odločite za deljenje avtomobila z drugimi udeleženci. To je manj obremenjujoče za okolje, saj zmanjšuje število avtomobilov in pritisk na parkirišča, hkrati pa znižuje ceno prevozov ter prispeva k družabnosti.
- Hrana in pijača: Naj bo ta dan tudi hrana naravi prijazna – prinesite si prigrizek in pijačo iz lokalno pridelanih in sezonskih živil in v čim večji možni meri ekološkega izvora. Prednost naj ima hrana rastlinskega izvora. S tem zmanjšujete svoj okoljski odtis, takšna hrana pa je tudi precej bolj zdrava (in precej lažja za telo, sploh v primeru toplih dni, v katerih ne manjka fizično napornih aktivnosti). Prinesite si tudi zadostne količine vode ali nesladkane pijače.
- Odpadki: Namesto plastenk uporabite kovinske, steklene ali plastične bidone za pijačo, ki jih lahko ponovno uporabite. Malica naj bo v plastični ali kovinski škatli s pokrovom, ki jo uporabite tudi za to, da odpadke odnesete domov. Pripravite si primerno količino hrane, da preprečite nastajanje odpadne hrane.
- Če je kava nujna, si jo natočite v lonček za večkratno uporabo.
- Izogibajte se plastičnim vrečkam, foliji, slamicam ter plastičnemu priboru in kozarcem.
- Kadilci prinesite škatlice za ogorke in jih doma odložite v mešane odpadke.
- Transparente izdelajte iz materialov, ki se lahko kasneje ponovno uporabijo ali reciklirajo, npr. kartona, papirja, lesa, rjuh ali drugega tekstila ipd.
Čez celoten tok reke Save in oba njena povirna kraka (258 km) smo razdelili 25 odsekov s povprečno dolžino 10 km. Večino od njih bomo prehodili (2-3 ure lahkotne hoje), nekatere izmed njih (slabo dostopne, nevarni cestni odseki) pa bomo samo preveslali. Kolesari se lahko vzdolž celotne Save, za plavanje je primerna v spodnjem toku.
Vse informacije glede odseka dobite od lokalnega koordinatorja. Uporabite primerno obutev in s seboj prinesite malico in pijačo ter večjo vrečko, v katero boste lahko pobrali ob poti videne smeti.
Odseki_final_2_26.6.V soboto, 27. junija je ponovno čas za akcijo! Povezali se bomo in skupaj prehodili, preveslali, prekolesarili in preplavali celoten tok reke Save v Sloveniji (258 km); od izvirov v Bohinju in Podkorenu, pa vse do točke, kjer Sava svojo pot nadaljuje po Hrvaški. Pridružiš se nam lahko na 25 različnih odsekih, kjer bomo opozarjali na škodljive posege v naravo, predstavljali čudovite koščke narave in vrste, ki jim grozi uničenje, organizirali čistilne akcije, se podružili in oblasti pokazali, kako veliko nas je.
Zakaj?
Čeprav nas je korona virus kot skupnost navidezno ločil, se nas je v zadnjih mesecih za naravo povezalo več kot 36 tisoč. Naš namen je bil jasen: zavarovati naravo pred škodljivimi posegi oblasti in kapitala ter graditi solidarno, strpno in zeleno družbo.
Vlada nas ni slišala. Nonšalantno je sprejela zakon, ki iz postopkov meče vse, ki bi lahko pri okoljsko spornih projektih interesom oblasti in kapitala nasprotovali.
Oblast se je s tem prav odločila, da bo v Sloveniji še več:
- krajev kot je Vrhnika z objekti, ki jih zraven naseljenih območij ne bi smelo biti, in jih kot je pokazal Kemis, od okoljske katastrofe loči le en nesreča ali požar,
- staršev pri obiskih javnih vrtcev delilo skrbi Celjanov in Celjank zaradi visoke vrednosti cinka na otroških igriščih , ki je posledica bližine Cinkarne Celje,
- problemov s prehransko samooskrbo zaradi betoniranja in asfaltiranja najboljših kmetijskih zemljišč,
- napadov na čisto, pitno vodo,
- uničevanja narave v imenu kapitala,
- poglabljanja socialnih razlik.
Ampak mi se ne damo! Prepričani smo, da lahko naravo še vedno obranimo. Vedno več nas je: močno povezanih z lokalnimi skupnostmi, prihajamo iz različnih koncev in krajev, naše sporočilo pa je jasno: narave ne damo. Ohranitev narave je temeljni del boja za enakopravno družbo, v kateri bomo vsi živeli dostojno življenje.
Kako se nam lahko pridružiš?
- Postaneš lahko koordinator enega od odsekov. Kako? Piši na zanaravo@balkanriverdefence.org
- Na interaktivni mapi si izbereš odsek poti in se nam tam pridružiš. Kje? https://balkanriverdefence.org/za-naravo-ob-savo/
- O akciji širiš glaš. Kako? Deli Fb event ali https://balkanriverdefence.org/za-naravo-ob-savo/
- Deliš in podpišeš peticijo. Kje? https://www.naravenedamo.si
Za naravo.
Za zdravje nas vseh.
Za naše domove.
Za socialno pravičnost.
Za enakopravnejšo družbo.
Se vidimo!
Za naravo ob Savo je akcija, ki nima velikega vodje, ima le veliko idejo in priložnost, da vsi skupaj pokažemo, da je delovanje od spodaj navzgor mogoče in hkrati edini pravi način za dosego trajnih in zdravih sprememb. Organizatorji akcije so vse organizacije, gibanja, civilne iniciative in posamezniki, ki bodo šli v akcijo in tako dokazali kako zelo povezovalni so trenutni politični veljaki.
Namen akcije je na prijazen in povezovalen način pokazati, da biti aktiven državljan/ka ni nekaj radikalnega, političnega ali strašno kompliciranega. Biti aktiven državljan/ka pomeni enostavno to, da čustva čimprej pretvoriš v akcijo. Da uporabiš osnovne pravice državljana/ke in na kreativen, nenasilen in konstruktiven način zahtevaš spremembe na področjih, kjer bi lahko bilo mnogo bolje, pa zaradi ozkih interesov odločevalcev pač ni.
Akcija ob Savi bo pomagala osnovati veliko skupino ljudi, ki se bodo medsebojno povezali in ustvarili skupnost, na katero se bodo za pomoč lahko obrnili manjši, lokalizirani boji za naravo, okolje in osnovne človekove pravice. Če gremo tokrat Za naravo ob Savo, bomo prihodnjič šli Za naravo v Anhovo, potem v Petišovce, na Vrhniko in še kam.
Poleg vsega omenjenega pa bomo naredili tudi nekaj konkretnih reči:
- vsak posameznik je vabljen, da na pohod, kolesarjenje ali veslanje s seboj prinese vrečo za smeti in pobere ob poti videne odpadke ter jih kasneje odvrže v za to primerne zbiralnike.
- skoraj vsak odsek bo imel v skupini pohodnikov/kajakašev/kolesarjev tudi strokovnjaka, ki bo na prostovoljni bazi popisal določeno skupino živali ali rastlin, divja odlagališča ipd.
- vsi skupaj se bomo v sklopu celotnega dogodka potrudili, da ne proizvedemo nič dodatnih smeti.
Na ta način bomo v enem dnevu naredili več za naravo in okolje, kot aktualna vlada in mnoge njene predhodnice v 100. dneh.
Koordinatoji posameznih odsekov ste večinoma lokalci in lepo bi bilo, da s pisano druščino udeležencev podelite sebi drage kotičke in se imate na sobotno dopoldne skupaj lepo. Le tako bomo namreč lahko ustvarili zadosti veliko in odločno skupino ljudi, ki se bo tudi v prihodnje s kreativnimi in učinkovitimi akcijami postavila za pravice narave in ljudi.
Vnaprej hvala vsem, da ste se/se boste javili, da prevzamete to pomembno nalogo, ki bo dokazala, da zmoremo od spodaj navzgor spreminjati našo družbo.
Tule je par konkretnih napotkov za vse koordinatoje:
Naloge koordinatorja so:
- Pripravi plan poti (pot si greš pred pohodom/kolesarjenjem ogledat).
- Lokalno skupnost obvesti o dogodku (mi ti po pošti pošljemo plakate in letake).
- Odgovarja na morebitna vprašanja udeležencev pred akcijo (kontakt koordinatorja objavimo v interaktivni mapi in v tabeli).
- Pred začetkom pohoda naredi kratek brifing (hodimo skupaj, pazimo, da kdo ne pade v vodo itd.).
- Med odsekom na zanaravo@balkanriverdefence pošlje nekaj fotografij in kratkih videov iz terena.
- Po končanem odseku na zanaravo@balkanriverdefence sporoči število udeležencev pododa/kolesarjenja/veslanja/plavanja.
- Na koncu odseka pomaga z logistiko prevoza nazaj na izhodišče (kjer možno bo to vlak, sicer se na koncu odseka pusti avto ali dva).
Akcije se vsi udeležujemo prostovoljno in na lastno odgovornost. Ravnamo odgovorno in preudarno. Spoštujemo tujo lastnino, kmetijska zemljišča ter rastlinski in živalski svet, ki ga srečamo ob poti. Ne reagiramo na morebitne provokacije. Z nasmehi, pesmijo in prijetnim druženjem pokažimo, da bomo s pozitivo pregnali negativo polno pohlepa, sovražnosti in nestrpnosti.